Konopí bude vzácný lék, z Nizozemska smí Česko dovézt metrák za tři roky

 Maximálně 50 kilogramů za rok a 100 kilogramů za tři roky. Tak vypadá omezení, jež má Nizozemsko pro vývoz léčebného konopí. Od dovozu z této země si přitom české ministerstvo zahraničí slibovalo, že bude pokrývat spotřebu tuzemských pacientů. Jenže bude stačit zhruba jen pro 139 nemocných.
  
"Máme směrnice, které umožňují exportovat maximálně 50 kilogramů za rok. Maximální možný vývoz za tři roky pro jednu zemi činí sto kilogramů," sdělilo iDNES.cz holandské ministerstvo zdravotnictví, sociální péče a sportu.

Gram sušeného konopí stát vývozcům aktuálně prodává za 7,25 eura. V červnu podle tamějšího úřadu cena klesne na sedm eur, tedy v přepočtu zhruba na 175 korun za gram.


 Ti, kteří konopí budou chtít do Česka dovážet, si k ceně suroviny musí připočítat u každé várky také manipulační poplatek ve výši 80 eur (tedy zhruba dva tisíce korun) a náklady na přepravu, které se odvíjejí od váhy a vzdálenosti země, která konopí nakupuje. Jednorázovým nákladem pak je 100 eur (2 500 korun) za udělení vývozní licence.
  
Novela, která platí od dubna, přitom počítá, že první rok se konopí pro léčebné účely bude do Česka jen dovážet. Náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek iDNES.cz už dříve řekl, že kvůli legislativě zatím přichází v úvahu ze začátku dovoz právě z Nizozemska, ačkoliv konopí dokáže levněji vypěstovat Izrael a pěstují jej i v sousedním Rakousku, odkud však sušené rostliny nevyvážejí (více o dovozu konopí čtěte zde).
  
Podle návrhu vyhlášky by konopí mohli používat jen pacienti s určitými chorobami, starší 19 let. Lékař by jim směl napsat maximálně třicet gramů za měsíc (více o podmínkách prodeje a užívání konopí čtěte zde).
  
Roční léčba by pacienty vyšla na v průměru víc než 63 tisíc korun
  
Při aktuálních nizozemských cenách léčba konopí vyjde v přepočtu měsíčně minimálně na 5 250 korun, ročně minimálně na 63 tisíc korun (bez nákladů na dovoz a na vývozní licenci). Státní ústav pro kontrolu léčiv už rozhodl, že léky z konopí nebudou hrazené ze zdravotního pojištění. Pacienti, lékaři i lékárníci přitom dlouhodobě poukazují na to, že placení desítek tisíc korun za konopí si nebudou moci dovolit a raději budou riskovat nelegální domácí pěstování (více o nedostupnosti léčby čtěte zde).
  
Limity nastavené holandským ministerstvem ukazují i další závažnou věc. Při maximu 30 gramů za měsíc by 50 kilogramů stačilo maximálně 139 pacientům. Lékař Tomáš Zábranský, který léta bojuje za možnost předepisovat konopí, přitom odhaduje, že v Česku bylina může pomoci až 20 tisícům lidí. Zábranský také upozorňuje, že 30 gramů měsíčně je nedostatečná dávka a odhadl, že rozumným stropem by bylo 250 gramů na měsíc a jednoho pacienta (rozhovor s Tomášem Zábranským čtěte zde).
  
"To nebyla naše aktivita, ale aktivita poslanců," reaguje na propočty Plíšek, kterého informace o nizozemských limitech zaskočila. Podle něj vyhláška stále není dokončena. "Doufám, že je udělaná na základně odborných podkladů a pokud se zjistí, že ne, tak se bude muset upravit," doplnil.
  
Počítání pacientů i ceny je ovšem zatím jen teorie. Není totiž, kdo by konopí do Česka dovážel. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívové sice už jeden podnikatel o dovozní licenci požádal, nedoložil však všechny nutné dokumenty.
  
Holandské ministerstvo zdravotnictví pro iDNES.cz uvedlo, že o dovozu už se u něj informovalo několik českých firem. Žádná z nich však podle holandské strany nebyla seriózním zájemcem. Firma Bedrocan, která je nyní jediným pěstitelem konopí v Nizozemsku, pak doplnila, že podle ní skutečné zájemce odrazuje cena suroviny.
  
Ministerstvo zdravotnictví zatím mírní své odhady, že by k nám surovina putovala výhradně z Holandska. "Nejsem si jistý, že to musí být z Nizozemska," otočil Plíšek. Které státy teoreticky připadají v úvahu on ani vedení oddělení ministerského Inspektorátu omamných a psychotropních látek nedokázali vyjmenovat. Stejně jako to, jaké vývozní limity země mají a kolika lidí by se léčba konopím v Česku mohla dotknout. Proč se ve vyhlášce ocitlo omezení gramáže, lidé z resortu vysvětlují tím, že to požadovali lékaři.