Co je to vaporizace?
Takzvané vaporizéry se postupně dostávají do povědomí kuřáků i nekuřáků. Obvzláště v zahraničí je tato alternativa ke kouření a zároveň aromaterapeutická pomůcka již poměrně populární, u nás je však stále bohužel trochu opomíjená. Chcete-li se dozvědět více o benefitech vaporizování, ať už k aromaterapii, náhradě kouření či naději přestat kouřit úplně, čtěte dále. Máte už po krk kouře, dehtu a dalších škodlivých látek vznikajících při spalování? Přejděte na vaporizaci!Co je to vaporizace?
Dle zavedených definicí je vaporizace změna skupenství látky z pevné na plynnou, tedy sublimace. Obvykle se při vaporizaci sublimují přírodní igredience jako šalvěj, máta, levandule a další bylinky - při aromaterapii. Vaporizovat je možné i tabák jako alternativa kouření. Narozdíl od spalování totiž nevzniká obrovské množství toxických a karcinogenních látek. Proč? Při vaporizaci se bylinky ohřívají na přesně určenou teplotu, kde ještě nedochází k zapálení směsi, ale přesto z nich unikají účinné látky. Při hoření reagují chemické látky ze samotných bylinek s kyslíkem a často tak vznikají nebezpečné látky i při kouření z dýmek, kde fakticky nezapalujete papír. Vaporizací extrahované látky jsou svojí intenzitou a čistotou podobné esenciálním olejům používaným při aromaterapeutických masážích, které se ostatně také dají použít v kombinaci s vaporizérem.
Neinhalujete kouř smíchaný s chemickými látkami, které vznikají při spalování, ale pouze čisté esence, užitečné látky z bylin, které jsou vaporizovány.
Vaporizéry jsou přístroje vyrobené za účelem inhalace těchto účinných látek, přitom chrání před vdechováním škodlivin. Dosahují toho poměrně přesným nastavením teploty, které si uživatel může sám nastavit. Každá bylinka ma jinou teplotu, při které se účinné látky vaporizují - ingredience se však při této teplotě nespalují. Uživatelé závislí na účinných látkách z tabáku jako je nikotin, kteří jsou si však vědomi nebezpečí vdechování dehtu, oxidu uhelnatého a ostatních škodlivých látek vznikajících při kouření cigaret, označují vaporizéry za malý zázrak. Lidé, které cigaretový kouř jednoduše irituje, považují vaporizéry za efektivní alternativu, která je ušetří nepříjemnosti štiplavého kouře a přitom jim dovoluje vychutnat chuť tabáku intenzivněji, než z cigaret.
V rostlinách se nalézají aromatické látky, které se již dnes hojně využivájí v lékařství. Znáte to sami: inhalace páry z mátového čaje může dočasně uvolnit dýchací cesty, sám čaj pak pomáha svými látkami trvale. Při vaporizaci se tyto látky uvolňují ve vysoké koncentraci jako ochlazená pára, kterou můžete zdravě inhalovat. Jsou těkavé a uložené v rostlinách. Při vaporizaci dosahují bodu varu aniž by se rostlinka spalovala, účinné látky tak z ingrediencí unikají ve formě páry. Zatímco čaj či jiné poživatelné látky s podobnými účinky se musí vstřebávat do krve přes trávící systém, při inhalaci par z vaporizéru se terapeutické látky dostávají přes plicní sklípky mnohem rychleji do krve, která je pak rozvádí k orgánům. Zdraví prospěšné esence na ně tak začínají působit rychleji.
Výhody vaporizace:
- Při vaporizaci se neuvolňují žádné škodlivé látky, jako je tomu u kouření
- Účinné a chtěné látky se uvolňují v čisté formě, působí rychleji než při jiných aplikačních způsobech, jsou koncentrovanější
- Pára z vaporizéru je ochlazovaná, nedochází tedy ani k nepříjemnému pocitu při inhalaci, ani k poškození plicních tkání
- Při vaporizaci nevzniká žádný zápach, který by obtěžoval vaše okolí, u většiny látek není pára z rostlin ani vidět
Vaporizace vs. Kouření: Ušetříte zdraví i peníze
Přechodem z cigaret na vaporizéry můžete ušetřit až 83% financí.Nejdůležitější vlastností vaporizérů je snížené riziko rakovin a všeobecně zdravější způsob inhalace. Ať už vaporizujete tabák kvůli nikotinu nebo aromaterapeutické bylinky, ve vaporizéru vás tolik neohrožuje dehet ani karcinogenní látky. Narozdíl od pálení, při kterém je velká část účinných látek okamžitě spálena, vaporizér tyto látky umí extrahovat. I díky tomu vydrží stejné množství ingrediencí ve vaporizéru déle, čímž se šetří materiál.
Z obvyklého množství bylinek např. v populárním vaporizéru Volcano můžete získat pět až deset nádechů z jednoho balonku. Záleží samozřejmě také na intenzitě a stavu bylinky, u některých můžete naplnit balonek několikrát - dostáváme se tak k poměrně vysokým číslům: cca padesát inhalací z jedné dávky bylinek... Z cigarety si intenzivní kuřák potáhne mnohem méně. Již teď je jasné, že vaporizace je úspornější.
Jak již bylo řečeno, při spalování dochází ke ztrátě obrovského množství materiálu. Kromě toho je popel z cigaret zcela nevyužitelný, zatímco "zbytky" z vaporizéru se znovu použít dají: například při vaření. Při kouření cigaret doslova spalujete nejen materiál, ale i peníze. Níže vidíte graf užití ingrediencí při kouření a při vaporizaci. Při kouření se použije přibližně 50% materiálu, zbytek se bez účinku spálí. Naopak u vaporizace využijete až 95% materiálu.
Fakta:
- V zemích, kde dnes doktoři doporučují použití některých bylin k lékařským účelům, se k tomuto používají právě vaporizéry.
- Kouříte-li krabičku cigaret denně za 70 Kč, investice do stolního vaporizéru Volcano se vám vrátí za přibližně 5 měsíců. Investice do kapesního iolite za 2 měsíce. Investice do zdraví je však nezaplatitelná.
- Zdravé plíce také znamenají lepší životní standard, menší potřeba léků, snižují riziko astmatických záchvatů.
- Zápach - určitě znáte hlášku "líbat kuřáka/kuřačku je jako olizovat popelník" ;-) při vaporizaci vzniká jen jemná vůně dotyčné bylinky, nic se nespaluje a tudíž nic nepříjemně nezapáchá.
- Při vaporizaci nevzniká žádný kouř. Žádný oheň, žádné spalování. Nemohou tak logicky vznikat škodlivé látky, které vznikají právě při spalování.
- Vaporizovat můžete kdekoliv, i tam kde nesmíte kouřit. Nejen, že to nikdo nepozná, nikoho to ani neobtěžuje.
Teploty vaporizace bylin
Zde naleznete seznam bylin a přibližnou hodnotu teploty, při kterých je vhodné je vaporizovat. Seznam bude postupně aktualizován, uvítáme nové informace, názory a komentáře. Hledáte-li teplotu konkrétní byliny, stiskněte Ctrl+F ve vašem prohlížeči a zadejte část nebo celý název bylinky, jejíž teplotu chcete vědět.!POZOR! K některým bylinám se mohou vztahovat různá nebezpečí při nadměrném užívání či při užívání za nemoci nebo v jiných podmínkách. Vždy si před vaporizací nejdřívě zjistěte o vaporizaci bylinek více, než jen teplotu!
- Andělka lékařská - do 149°C
- Aloe Vera - 177-204°C
- Anýz - do 130°C
- Bazalka - do 130°C
- Bedrník - do 190°C
- Břečťanové listy - do 190°C
- Citrónová kůra - do 190°C
- Černý či zelený čaj - 190°C
- Eukalyptové listy - do 130°C
- Fenykl - do 130°C
- Ginkgo biloba listy - do 130°C
- Guarana - do 130°C
- Heřmánkový kořen - do 130°C
- Hřebíček - do 130°C
- Chmelové šištice - do 130°C
- Chmelové žlázky - do 130°C
- Jitrocelové listy - do 190°C
- Káva - 121-200°C Upozornění: nepoužívejte při vysokém tlaku či srdečních obtížích!
- Kavakava, listy - do 190°C
- Kebračová kůra - do 190°C
- Kozlík lékařský - do 235 °C
- Květ levandule - do 190°C
- Kořen lékořice - do 190°C
- Kočičí dráp - do 204°C Upozornění: k této bylině se vztahují specifické podmínky. Zamiřte prosím na stránku účinků vaporizování bylinek.
- Kostival lékařský - 121-200°C
- Kukuřice setá, dužina - 93°C
- Kmín kořenný - do 177°C
- Limeta, květ - do 190°C
- Lopuch větší, kořen či semena - do 200°C
- Máta - do 130°C
- Maté - do 190°C
- Meduňka lékařská - do 130°C
- Melisa - do 130°C
- Měrnice černá - 149-177°C
- Mučenka - do 190°C
- Petrklíč, květ - do 130°C
- Petržel - do 235 °C
- Plicník lékařský - do 130°C
- Podbělový kořen - do 130°C
- Pomeranč - do 130°C
- Proskurník lékařský, kořen - do 190°C
- Rauwolfie, kořen - do 130°C
- Smetanka lekářská (pampeliška) - do 149°C Upozornění: nepoužívat při žlučových kamenech.
- Šalvěj, šalvěj rudá - do 190°C
- Třezalka tečkovaná - do 190°C
- Tymián - do 235 °C
- Třapatka nachová, kořen - do 130°C