Desítky stížností poslaly i známé osobnosti z celé země
OLOMOUC, ČTK, 4. června 2012
Ministerstvo spravedlnosti zaplavily v posledních dnech desítky stížností na porušení zákona v případu jednoho z nejznámějších pěstitelů konopí v Česku Dušana Dvořáka. Muž byl loni odsouzen podmíněným trestem. Konopí však pěstoval dál a hrozí mu další soudy.
Stížnosti poslaly ministrovi desítky lidí z celé země, známé osobnosti, ale i řada neziskových organizací. Jejich podnětem se už zabývají žalobci.
„Ke konci května evidujeme v této věci celkem 31 podnětů a většinu z nich jsme postoupili Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci k prošetření, což je zcela standardní postup. V tuto chvíli věc vyřizuje státní zastupitelství, zdejší úřad zaujme stanovisko k zákonnosti napadeného rozhodnutí až poté, co obdrží zprávu o přezkumu a kompletní soudní spis,“ řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.
Nejvíce jmen obsahuje žádost o obnovu trestního procesu a stížnost pro porušení zákona, kterou 18. května poslal do Prahy iniciátor olomoucké protestní vlny psycholog Lubomír Smékal. Podle žádosti zveřejněné na stránkách http://zadame.blogspot.cz/ ji podepsaly tři desítky olomouckých signatářů včetně například bývalé rektorky olomoucké univerzity Jany Mačákové, ředitele olomouckého Českého rozhlasu Pavla Hekely, ale i lékaři, učitelé, speciální pedagogové či neziskové organizace.
„Pana magistra Dvořáka znám dlouhou dobu, založil InternetPoradnu, spolupracoval s Univerzitou Palackého a potkávali jsme se i na akcích Týdne duševního zdraví. Postih, který by mu hrozil, je podle mne nepřiměřený,“ řekla bývala rektorka a současná proděkanka ostravské lékařské fakulty Mačáková.
K výzvě se však záhy připojili i další lidé z celé země, například předsedkyně pražského sdružení Sananim Martina Richterová či režisér filmu Konopné pašije Oliver Morgenstern Malina. „Počítal jsem s tím, že náš podnět vyvolá další vlnu a že se to bude takto vyvíjet. Mé očekávání se splnilo, řekl iniciátor olomoucké stížnosti Smékal.
Dvořák řekl, že je rád, že to zvedlo takovou vlnu solidarity. Poukázal přitom na to, že nikdy nebyl dealerem marihuany a pěstované konopí využíval především k výzkumu a k léčebným účelům. „Není možné za to lidi kriminalizovat. Od roku 2000 žádám o povolení k vysázení konopí k vědecko-výzkumným účelům, podle ministerstva však takové povolení český právní řád nezná, ale policisté ho chtějí,“ doplnil Dvořák. „Nejsem farmář, jsem psychoterapeut. Chtěli jsme vytvořit standard kvality, aby nemocní nedostávali jedovaté bylinky.“
Konopí Dvořákovi v Ospělově na Prostějovsku zabavili policisté celkem třikrát, naposledy loni. Poprvé policisté odvezli téměř 800 rostlin, skoro 20 kilogramů sušené hmoty. Loni na jaře jej brněnský krajský soud za to potrestal podmíněným trestem 28 měsíců s odkladem na 2,5 roku. Na konci července má stanout před soudem za případ týkající se policejního zásahu v Ospělově v září 2010, hrozí mu až deset let vězení. Kvůli zabavení konopí v loňském roce byl nedávno znovu obviněn.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Olomoucký kraj